سن مراجعه

مشکلي که بيشتر بيماران با آن روبه‌رو هستند، مشکلات دنداني و نامرتبي دندان‌هاست. زمان مناسب براي شروع درمان ارتودنسي براي اين افراد سنين 12 تا 13 سالگي است چون در اين سنين دندان‌ها در حال رويش فعال هستند اما ...در مورد بيماراني که مشکلات اسکلتي دارند، به عنوان مثال فک بالاي آنها جلوتر از موقعيت طبيعي است يا برعکس فک پايين‌شان عقب‌تر از موقعيت مناسب خود قرار گرفته است، بهترين زمان براي شروع درمان سال‌هاي آخر قبل از بلوغ است چون مي‌توان از بلوغ براي درمان اين ناهنجاري‌ها استفاده کرد.
بنابراين سن 9 سالگي براي دختر خانم‌ها و سن 11 سالگي‌ براي پسرها را براي اين گروه از بيماران توصيه مي‌کنيم. کودکان در اين سنين در اواخر دوره دنداني مختلط هستند، يعني دوره‌اي که هم دندان‌هاي شيري و هم دندان‌هاي دايمي در دهان قرار دارند و به علاوه سرعت رشد در کودکان در قله خود قرار دارد.
من اعتقاد دارم سن شش سالگي همزمان با رويش اولين دندان آسيا است، بهتر است کودک از سوي يک متخصص ارتودنسي معاينه شود تا تابلويي از آينده بيمار براي والدين تصوير شود، به اين ترتيب وضعيت مشکلات بيمار در آينده به والدين گوشزد مي‌شود و اگر قرار است در سن مشخصي اختلالي براي کودک به وجود آيد، پيش‌بيني شده و اقدامات پيشگيري و درماني به موقع انجام خواهد گرفت.
اين مشاوره فقط با هدف هدايت والدين انجام مي‌گيرد و لازم است درمان‌هاي ارتودنسي معدودي از اين سن آغاز ‌شود.
مدت استفاده از پلاک‌ها بستگي به مشکل و ناهنجاري بيمار دارد. اگر يک بيمار در سن مناسب، درمان ارتودنسي را آغاز کند، حدود 1.5 تا 2 سال طول مدت درمان ارتودنسي او خواهد بود.
البته به دنبال آن براي حفظ نتايج درمان، بايد براي مدت مشخصي از دستگاه‌ها (پلاک‌هاي) ارتودنسي نگهدارنده استفاده کند. استفاده از اين پلاک‌ها براي حفظ و تثبيت موقعيت جديد دندان‌ها لازم است بنابراين به صورت متداول يک درمان ارتودنسي 2 تا 2.5 سال طول مي‌کشد.
اگر عامل مسبب ناهنجاري هنوز وجود داشته باشد، زمان استفاده از پلاک‌هاي ارتودنسي نگهدارنده، طولاني‌تر مي‌شود.
اگر استفاده نشوند، ناهنجاري دنداني خيلي سريع بازمي‌گردد و دندان‌هاي رديف شده خيلي سريع به حالت اوليه خود باز مي‌گردند.

www.drsadreddini.ir